Teksta izmērs

A A

twitter

Centrālā vēlēšanu komisija

Centrālā vēlēšanu komisija ir pastāvīga un vēlēta valsts  institūcija, kuras pienākumos ietilpst Saeimas, Eiropas Parlamenta, pašvaldību vēlēšanu, kā arī tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu sagatavošana un vadīšana. 

Centrālās vēlēšanu komisijas darbību regulē likums “Par Centrālo vēlēšanu komisiju”, taču daudzi tās pienākumi atrodami arī Saeimas vēlēšanu likumā, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”, Vēlētāju reģistra likumā un Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā.

Nozīmīgākie Centrālās vēlēšanu komisijas pienākumi ir: 

nodrošināt Saeimas vēlēšanu likuma, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma, Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likuma un likuma "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu" vienveidīgu un pareizu piemērošanu un kontrolēt šo likumu precīzu izpildi;

informēt un izglītot vēlētājus un Latvijas iedzīvotājus par vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu kārtību un norisi;

pieņemt lēmumus, izdot rīkojumus un izstrādāt instrukcijas vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu sagatavošanai un norisei;

noteikt valsts piešķirto naudas līdzekļu sadalījumu vietējām vēlēšanu komisijām;

koordinēt un vadīt vietējo vēlēšanu komisiju darbu;

veikt vietējo vēlēšanu komisiju locekļu apmācību;

izstrādāt priekšlikumus vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu normatīvo aktu pilnveidošanai;

apkopot vēlēšanu rezultātus un publicēt tos atsevišķā izdevumā;

izskatīt saņemtās sūdzības par vēlēšanu, tautas nobalsošanu, likuma ierosināšanu sagatavošanu un norisi;

izskatīt un atcelt citu vēlēšanu komisiju nelikumīgus lēmumus.

Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvā ir deviņi locekļi, no kuriem priekšsēdētāju un septiņus locekļus ievēl Saeima, bet vienu locekli no tiesnešu vidus – Augstākā tiesa savā plēnumā. Centrālās vēlēšanu komisijas pilnvaru termiņš ir četri gadi, un kārtējām Centrālās vēlēšanu komisijas vēlēšanām jānotiek ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc  jaunās Saeimas sanākšanas.

Pirmā Centrālā vēlēšanu komisija pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas tika izveidota 1992.gada 8.decembrī. Pirmais Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs bija Atis Kramiņš. Taču par Centrālās vēlēšanu komisijas dibināšanas dienu var uzskatīt arī 1922.gada 20.jūliju, kad par Centrālās vēlēšanu komisijas izveidošanu 1.Saeimas vēlēšanu sarīkošanai “Valdības Vēstnesī” paziņoja tā laika parlaments - Satversmes Sapulce.

Pašreizējā Centrālā vēlēšanu komisija ir  ievēlēta 2015.gada 12.martā, un tās priekšsēdētājs ir Arnis Cimdars.

Likums "Par Centrālo vēlēšanu komisiju" 

 

*Foto: K.Bērziņa

 

CVK aicina atsākt diskusiju par vēlētāju ar personas apliecībām iespējām piedalīties Saeimas vēlēšanās un tautas nobalsošanās

Rīga, 10. jūnijs: Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars aicina 12.Saeimas deputātus atsākt iepriekšējā Saeimas sasaukumā aizsākto diskusiju par to, kā nodrošināt vēlētāju, kuru rīcībā ir tikai personas apliecība, bet nav pases, iespējas piedalīties Saeimas vēlēšanās un tautas nobalsošanās. Lai konceptuāli vienotos par to, kādas izmaiņas vēlēšanu kārtībā varētu gūt Saeimas deputātu vairākuma atbalstu, A.Cimdars iecerējis tikties ar visām 12.Saeimā pārstāvētajām frakcijām. Pirmās tikšanās ar “No sirds Latvijai” un “Vienotības” frakciju deputātiem notika šodien.

10/06/2015

CVK nereģistrē parakstu vākšanai no jauna iesniegto likumprojektu par amatpersonu materiālo atbildību

Rīga, 19. maijs: Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien nereģistrēja parakstu vākšanai biedrības „Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā” atkārtoti iesniegto likumprojektu “Par Saeimas deputātu, ministru un valsts sekretāru personisko materiālo atbildību”. Arī jaunā likumprojekta redakcija nav uzskatāma par pilnībā izstrādātu pēc satura, un likumprojekta izstrādātājs nav novērsis CVK iepriekšējā lēmumā paustos trūkumus.

19/05/2015

Kalendārs

  Septembris 2015  
P O T C P S Sv
31 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 01 02 03 04
 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija
Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67322688
Fakss: +371 67325251

e-pasts: cvk@cvk.lv