Teksta izmērs

A A

twitter

Centrālā vēlēšanu komisija

bil1.jpg

Centrālā vēlēšanu komisija ir pastāvīga un vēlēta valsts  institūcija, kuras pienākumos ietilpst Saeimas, Eiropas Parlamenta, pašvaldību vēlēšanu, kā arī tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu sagatavošana un vadīšana. 

Centrālās vēlēšanu komisijas darbību regulē likums “Par Centrālo vēlēšanu komisiju”, taču daudzi tās pienākumi atrodami arī Saeimas vēlēšanu likumā, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”, Vēlētāju reģistra likumā un Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā.

Nozīmīgākie Centrālās vēlēšanu komisijas pienākumi ir: 

nodrošināt Saeimas vēlēšanu likuma, Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma, Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likuma un likuma "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu" vienveidīgu un pareizu piemērošanu un kontrolēt šo likumu precīzu izpildi;

informēt un izglītot vēlētājus un Latvijas iedzīvotājus par vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu kārtību un norisi;

pieņemt lēmumus, izdot rīkojumus un izstrādāt instrukcijas vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu sagatavošanai un norisei;

noteikt valsts piešķirto naudas līdzekļu sadalījumu vietējām vēlēšanu komisijām;

koordinēt un vadīt vietējo vēlēšanu komisiju darbu;

veikt vietējo vēlēšanu komisiju locekļu apmācību;

izstrādāt priekšlikumus vēlēšanu, tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu normatīvo aktu pilnveidošanai;

apkopot vēlēšanu rezultātus un publicēt tos atsevišķā izdevumā;

izskatīt saņemtās sūdzības par vēlēšanu, tautas nobalsošanu, likuma ierosināšanu sagatavošanu un norisi;

izskatīt un atcelt citu vēlēšanu komisiju nelikumīgus lēmumus.

Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvā ir deviņi locekļi, no kuriem priekšsēdētāju un septiņus locekļus ievēl Saeima, bet vienu locekli no tiesnešu vidus – Augstākā tiesa savā plēnumā. Centrālās vēlēšanu komisijas pilnvaru termiņš ir četri gadi, un kārtējām Centrālās vēlēšanu komisijas vēlēšanām jānotiek ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc  jaunās Saeimas sanākšanas.

Pirmā Centrālā vēlēšanu komisija pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas tika izveidota 1992.gada 8.decembrī. Pirmais Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs bija Atis Kramiņš. Taču par Centrālās vēlēšanu komisijas dibināšanas dienu var uzskatīt arī 1922.gada 20.jūliju, kad par Centrālās vēlēšanu komisijas izveidošanu 1.Saeimas vēlēšanu sarīkošanai “Valdības Vēstnesī” paziņoja tā laika parlaments - Satversmes Sapulce.

Pašreizējā Centrālā vēlēšanu komisija ir  ievēlēta 2012.gada 22.martā, un tās priekšsēdētājs ir Arnis Cimdars.

Likums "Par Centrālo vēlēšanu komisiju" 

 

*Fotogrāfijas autore: I.Šeldere

 

Par Moldovas CVK amatpersonu vizīti Latvijā

Rīga, 21.janvaris: No 22. līdz 25.janvārim pieredzes apmaiņas vizītē Latvijā uzturēsies Moldovas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Jurijs Čokans un komisijas sekretārs Andrejs Volentirs. Moldovas CVK pārstāvjiem paredzētas tikšanās ar Latvijas CVK priekšsēdētāju Arni Cimdaru, CVK locekļiem un darbiniekiem. Savukārt, piektdien, 23.janvārī, Moldovas CVK priekšsēdētājs J. Čokans uzstāsies ar priekšlasījumu par Moldovas pieredzi vēlēšanu sarīkošanā un Moldovas 2014.gada parlamenta vēlēšanās īstenoto vēlētāju tiešsaistes reģistrācijas pilotprojektu.

21/01/2015

Valsts prezidents ar CVK priekšsēdētāju pārrunās aizvadītā gada vēlēšanas

Rīga, 21.janvāris: Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars šodien Melngalvju namā tiksies ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu. Tikšanās laikā plānots pārrunāt aizvadītā gada Saeimas vēlēšanu un Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi un rezultātus.

21/01/2015

Kalendārs

  Janvāris 2015  
P O T C P S Sv
29 30 31 01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 01
 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija
Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67322688
Fakss: +371 67325251

e-pasts: cvk@cvk.lv