Teksta izmērs

A A

Vēlēšanas / Saeimas vēlēšanas

 

Saeimas vēlēšanas

Reizi četros gados, oktobra pirmajā sestdienā, Latvijā norisinās kārtējās parlamenta jeb Saeimas vēlēšanas. Tajās var piedalīties visi balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu. 

Saeimas vēlēšanas Latvijā norisinās piecos vēlēšanu apgabalos - Rīgā, Vidzemē, Latgalē, Zemgalē un Kurzemē. Saeimas vēlēšanas tiek organizētas arī ārvalstīs, un vēlētāji, kuri savu dzīvesvietu deklarējuši ārvalstīs, tiek iekļauti Rīgas vēlēšanu apgabala vēlētāju skaitā.

Saeimas vēlēšanas notiek vienu dienu, vēlēšanu iecirkņi balsotājiem ir atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00, un ikviens vēlētājs neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas drīkst balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs.

Saeimas vēlēšanās nav iespējams nobalsot iepriekš, bet ārvalstīs dzīvojošie vēlētāji var izmantot iespēju balsot pa pastu.

Kandidātu sarakstus Saeimas vēlēšanām drīkst iesniegt likumā noteiktajā kārtībā reģistrētas partijas vai partiju apvienības. Par deputātu kandidātiem drīkst pieteikt jebkuru Latvijas pilsoni, kurš vēlēšanu dienā ir vecāks par 21 gadu, ja uz viņu neattiecas kāds no Saeimas vēlēšanu likuma ierobežojumiem.

Tā kā Latvijā pastāv proporcionālā vēlēšanu sistēma, tad no katra vēlēšanu apgabala parlamentā tiek ievēlēts noteikts skaits deputātu, kas kopā veido 100.

Katrai partijai vai partiju apvienībai, kuras kandidātu saraksts ir ticis reģistrēts vēlēšanām, lai iegūtu pārstāvniecību Saeimā, jāsavāc vismaz  5 procenti no visu vēlēšanās nodoto balsu kopskaita.

 

* Foto: LETA

 
 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija

Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050

Tālrunis: +371 67322688

Fakss: +371 67325251
e-pasts:cvk@cvk.lv