Teksta izmērs

A A

Tautas nobalsošanas / Tautas nobalsošanas / Par grozījumiem Satversmē (2008)

 

Tautas nobalsošana par likumprojektu "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē"

                                               

2008.gada 2.augustā notika tautas nobalsošana par likuma „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” ierosināšanu. 

Tautas nobalsošanas dienā vēlēšanu iecirkņi bija atvērti no pulksten 7 rītā līdz 10 vakarā, balsot varēja jebkurā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārvalstīs. Vēlētāji, kas veselības stāvokļa dēļ nevarēja ierasties vēlēšanu iecirknī, varēja pieteikties balsošanai  savā atrašanās vietā.

Tautas nobalsošanā vēlētājiem bija jāatbild uz jautājumu „Vai jūs esat par likumprojekta „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” pieņemšanu?”.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) tautas nobalsošanu izsludināja, jo Saeima 2008.gada 5.jūnijā noraidīja vēlētāju rosināto Satversmes grozījumu projektu. Likums „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” nosaka, ka šādā gadījumā likumprojekts nododams tautas nobalsošanai, kurai jānotiek ne agrāk vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc likumprojekta noraidīšanas Saeimā.

Tautas nobalsošanā piedalījās 629304 jeb 42 procenti vēlētāju. Tautas nobalsošanā tika saņetmas 629119 derīgas balsošanas zīmes.

Par Satversmes grozījumu pieņemšanu balsoja 608847 jeb 96,78 procenti vēlētāju, pret bija 18857 jeb 3 procenti balsotāju. No visām balsošanas zīmēm 1415 jeb 0,22 procenti zīmju tika atzītas par nederīgām, jo tajās vēlētāji bija atzīmējuši vai nu abas atbildes "Par" un "Pret" vai nevienu atbildi.

Saskaņā ar tautas nobalsošanas rezultātiem likumprojekts "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē" tautas nobalsošanā netika pieņemts. Lai grozījumi Satversmē iegūtu  likuma spēku, par to pieņemšanu bija jānobalso vismaz 757468 vēlētājiem jeb pusei no visiem balsstiesīgajiem pilsoņiem.

Satversmes grozījumu projekta ierosināšanas procedūru uzsāka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, un  tautas nobalsošanai nodotais Satversmes grozījumu projekts paredzēja grozīt Satversmes 78. un 79.pantus, nosakot, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības rosināt Saeimas atlaišanu.

 

Tautas nobalsošanas rezultāti      

Balsotāju aktivitāte  

Likumprojekts "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē"

Normatīvie dokumenti

Balsošanas iespējas Latvijā

Balsošanas iespējas ārvalstīs

Balsstiesīgo pilsoņu skaits

Balsošanas kārtība (video)

 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija
Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050
Tālrunis: +371 67322688
Fakss: +371 67325251

e-pasts: cvk@cvk.lv