Teksta izmērs

A A

Starptautiskā sadarbība / Notikumi / Latvijas CVK pārstāvji piedalās konferencē Gruzijā

 

Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāvji piedalās konferencē "Vēlēšanu godīgums" Gruzijā

 

2016.gada 16. un 17. februārī Tbilisi, Gruzijā notika 6. Starptautiskā vēlēšanu administratoru konference, kurā piedalījās arī Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars un komisijas loceklis Pēteris Dzalbe.

Šā gada konferences tēma bija “Vēlēšanu godīgums”, un to rīkoja Gruzijas CVK sadarbībā ar ASV Starptautiskās attīstības aģentūru (USAID), Starptautisko vēlēšanu sistēmu fondu (IFES) un Starptautisko parlamentāro studiju centru (ICSP). Konference pulcēja vairāk nekā 100 dalībniekus no 19 valstu vēlēšanu iestādēm, kā arī starptautiskajām organizācijām un uzņēmumiem, kuru darbības joma saistīta ar vēlēšanu aprīkojuma ražošanu un informācijas tehnoloģiju izstrādi.

Atklājot konferenci, tās dalībniekus uzrunāja Gruzijas CVK priekšsēdētāja Tamāra Žvania, ICSP izpilddirektors Mats Gokhools un IFES prezidents un izpilddirektors Bils Svīnijs.

Konferences pirmajā dienā, 16.februārī, notika divas darba sesijas, no kurām pirmajā uzstājās dažādu starptautisko organizāciju pārstāvji, bet otrajā - valstu vēlēšanu iestāžu pārstāvji.

Deli Projekta (Delian project) Konsultatīvās padomes priekšsēdētājs Žans-Pjērs Kingslijs runāja par vēlēšanu godīguma pamatelementiem. Eiropas Padomes Demokrātiskās pārvaldes direktorāta Vēlēšanu palīdzības nodaļas vadītāja Fransuā Frederika priekšlasījuma tēma bija “Piedalīšanās kā vēlēšanu godīguma nosacījums”. Eiropas Padomes Venēcijas Komisijas pārstāvis Manuels Gonzaless Oropēze aplūkoja migrācijas problemātiku kā vienu no mūsdienu izaicinājumiem godīgu un taisnīgu vēlēšanu nodrošināšanā. Savukārt EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja, Starptautiskā Demokrātijas un vēlēšanu palīdzības institūta (International IDEA) un IFES pārstāvji savos priekšlasījumos aplūkoja tādu nozīmīgu godīgu vēlēšanu priekšnoteikumu kā  bezpartejiska vēlēšanu novērošana un iepazīstināja ar citu valstu labās prakses piemēriem šajā jomā.

Otrajā darba sesijā Albānijas, Indijas un Namībijas vēlēšanu iestāžu pārstāvji stāstīja par savu valstu pieredzi vēlēšanu godīguma nodrošināšanā - inovācijām vēlēšanu procesā, vēlēšanu vadības reformām u.c. Eiropas valstu vēlēšanu administratoru asociācijas (ACEEEO) vēlēšanu likumdošanas eksperts savā referātā kā vienu no brīvu un demokrātisku vēlēšanu priekšnoteikumiem akcentēja politisko partiju tiesības uz priekšvēlēšanu aģitāciju plašsaziņas līdzekļos. Savukārt Deli projekta rīkotājdirektors Alans Bests iepazīstināja ar NATO līdzdalības piemēriem pārvaldes un demokrātijas atbalstīšanā Baltijas valstīs. Šajā darba sesijā ar prezentāciju  “Ticama un pārskatāma vēlēšanu rezultātu noteikšanas procedūra vēlēšanu iecirknī – godīgu vēlēšanu sastāvdaļa” uzstājās arī  Latvijas CVK priekšsēdētājs A.Cimdars.

Otrajā konferences dienā, 17.februārī, ar prezentācijām uzstājās Gruzijas, Lietuvas un Meksikas vēlēšanu iestāžu vadītāji. Savukārt Starptautiskā vēlēšanu psiholoģijas centra tehniskais direktors Dr. Maikls Bruters runāja par izaicinājumiem, ar kuriem sastopas vēlētāji, kuri balso pirmo reizi. Eiropas Komisijas un Apvienoto Nāciju Organizācijas Attīstības programmas (UNDP) Vēlēšanu palīdzības Apvienotās darba grupas speciālists vērsa dalībnieku uzmanību vēlētāju iekļaušanas vēlēšanās problemātikai, bet IFES pārstāve uzsvēra stratēģiskās pieejas nozīmi vēlēšanu godīguma izvērtēšanā un pārvaldīšanā. Kompānijas Smartmatic, kas specializējas elektroniskās balsošanas nodrošinājuma ražošanā, pārstāve runāja par tehnoloģiju iespējām vēlēšanu godīguma sekmēšanā.

Konferences dalībnieku prezentācijas ir pieejamas Gruzijas CVK mājaslapā.  

 

 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija

Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050

Tālrunis: +371 67322688

Fakss: +371 67325251
e-pasts:cvk@cvk.lv