Teksta izmērs

A A

Jaunumi / Četras balsis nemaina mandātu sadalījumu Latgales vēlēšanu apgabalā 12.Saeimas vēlēšanās

 

Četras balsis nemaina mandātu sadalījumu Latgales vēlēšanu apgabalā 12.Saeimas vēlēšanās

Rīga, 23.oktobris: Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien, izskatot Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumu krimināllietā par vēlētāju balsu uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā, secināja, ka četras uzpirktās balsis, kas nodotas par “Sasakaņas” sociāldemokrātiskās partijas kandidātu sarakstu un saraksta deputātu kandidātu Andreju Elksniņu, neietekmē mandātu sadalījumu 12.Saeimas vēlēšanās.

Šāds  lēmums pieņemts, pēc Saeimas vēlēšanu likumā noteiktās metodikas pārrēķinot 12.Saeimas vēlēšanu rezultātus Latgales vēlēšanu apgabalā. Atņemot četras balsis no 41884 balsīm, kas nodotas par “Saskaņas” sociāldemokrātiskās partijas kandidātu sarakstu, secināms, ka par minēto sarakstu nodotas 41880 derīgas balsis. Izmantojot šo skaitli vēlēšanu rezultātu aprēķinos, mandātu sadalījums nemainās.

Tāpat arī atņemot četras balsis no 53658 balsīm, kas 12.Saeimas vēlēšanās nodotas par deputāta kandidātu A.Elksniņu, secība, kādā “Saskaņas” sociāldemokrātiskās partijas Latgales vēlēšanu apgabala deputātu kandidāti sarindoti pēc saņemto balsu skaita, nemainās, jo nākamais lielākais balsu skaits par citu deputāta kandidātu šajā vēlēšanu apgabalā ir 50621.

CVK pienākums izvērtēt tiesas ceļā pierādīto vēlēšanu tiesību pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu noteikts Saeimas vēlēšanu likumā, un šis bija jau piektais tiesas spriedums par vēlētāju uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā, kas CVK bija jāvērtē. Iepriekšējos četros spriedumos bija pierādīta 66 vēlētāju balsu uzpirkšana, balsojot par partijas “Vienotība” deputātu kandidātu sarakstu un deputātu kandidātu Dzintaru Zaķi, taču arī šajos gadījumos tiesā pierādīto uzpirkto balsu skaits nesasniedza matemātisko robežu, kas maina mandātu sadalījumu starp vēlēšanu apgabalā reģistrētajiem kandidātu sarakstiem un kandidātiem.

Latgales apgabaltiesas 20.jūnija spriedumā konstatētā četru vēlētāju uzpirkšana 12.Saeimas vēlēšanās notika Līvānu novada Rožupē, un vēlētāji tika uzpirkti ar naudu un dzeramo spirtu.

 

23.10.2017.

CVK Informācijas nodaļa
tālr. 67814900 

 
 

© Centrālā vēlēšanu komisija

Smilšu iela 4, Rīga, LV 1050

Tālrunis: +371 67322688

Fakss: +371 67325251
e-pasts:cvk@cvk.lv