Eiropas Parlamenta vēlēšanas
Jurista vakance

Ceturtdien, 25.maijā, Saeima otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma grozījumus. Izmaiņu mērķis bija padarīt vēlēšanas pieejamākas un ērtākas vēlētājiem, kā arī precizēt likumā noteikto kārtību gan vēlēšanu organizēšanā, gan kandidātu dalībā.

Galvenā izmaiņa atšķirībā no 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir tā, ka vēlētāji varēs balsot gan iepriekš, gan vēlēšanu dienā jebkurā sev ērtā iecirknī (gan Latvijā, gan ārzemēs), līdzīgi kā tas bija iespējams 14. Saeimas vēlēšanās. Tāpat izmainīti vēlēšanu iecirkņu darba laiki, padarot tos krietni pieejamākus:

  • pirmdienā, 3. jūnijā no plkst. 8:00 līdz 13:00;
  • ceturtdien, 6. jūnijā no plkst. 16:00 līdz 20:00;
  • piektdien, 7. jūnijā no plkst. 13:00 līdz 18:00;
  • vēlēšanu dienā sestdien, 8. jūnijā no plkst. 8:00 līdz 20:00.

Tāpat likuma grozījumi paredz vairākas izmaiņas, lai nodrošinātu labāku informētību un piekļūstamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Katrā iecirknī būs pieejams speciāli apmācīts komisijas loceklis, kurš palīdzēs vēlētājam, ja tas būs nepieciešams vai vēlētājs nebūs atnācis kopā ar savu palīgu. CVK arī būs laikus jānodrošina informāciju par vēlēšanu iecirkņu pieejamību vēlētājiem ratiņkrēslā, kā arī priekšvēlēšanu programmas un kandidātu sarakstu pieejamību audio formātā.

Vairākas izmaiņas likumā skar arī pašus kandidātus, piemēram, tika palielināts priekšvēlēšanu programmā pieļaujamo zīmju skaits no 4000 līdz 10000 zīmēm un izmainīts arī drošības naudas apmērs.  Tāpat precizēts arī normas formulējums attiecībā uz kandidāta izglītību, lai neradītu, piemēram, problēmas tādos gadījumos, kad grādi un profesionālā kvalifikācija iegūta pirms 2000. gada 26. decembra.