Pašvaldību vēlēšanas
CVK atceļ 5. jūnija pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novados

Jaunākā informācija 01.06.2021.

! Ņemot vērā Saeimā pieņemtos likuma grozījumus, Madonas novadā NOTIKS 5. jūnija pašvaldību vēlēšanas, iepriekšējā balsošana tikai šajā vēlēšanu apgabalā  - 3.  jūnijā no plkst.16.00 līdz 20.00, bet 4. jūnijā no plkst. 11.00 līdz 20.00.
! Rēzeknes novadā un Varakļānu novadā vēlēšanas ir atceltas! 
Šajos vēlēšanu apgabalos vēlēšanas plānotas 2021. gada 11. septembrī.

Lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru tiek noteikts, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) piektdien, 2021. gada 28. maijā, nolēma atcelt 5. jūnija pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā.

Tāpat CVK šodien steidzamības kārtā lēma atcelt vēlēšanas Madonas novadā, jo Saeimā tikai pirmdien skatīs likuma grozījumus, kas noteiks pašreizējā Varakļānu novadā ietilpstošo administratīvo teritoriju pievienošanu Madonas novadam, bet pašvaldību vēlēšanās iepriekšējā balsošana sāksies pirmdien, tādēļ svarīgi nodrošināt vēlētājiem skaidrību par to, vai balsošana šajā vēlēšanu apgabalā notiks un viņu nodotās balsis būs derīgas. CVK ieskatā nav pieļaujama situācija, ka vēlētāji dotos balsot un pēc tam tiktu paziņots lēmums, kas nozīmētu šo balsojumu anulēšanu.

Vēlēšanas šajos apgabalos ir jāatceļ, jo Satversmes tiesas spriedums maina līdzšinējā vēlēšanu apgabala robežas, un attiecīgi mainās arī vēlētāju kopums, kuriem ir tiesības vēlēt attiecīgās pašvaldības domi un kandidēt attiecīgajā vēlēšanu apgabalā.

CVK ir uzdevusi Rēzeknes novada pašvaldības vēlēšanu komisijai un Madonas novada pašvaldības vēlēšanu komisijai apturēt pašvaldības domes vēlēšanu sagatavošanas darbus un nekavējoties pie vēlēšanu iecirkņiem izvietot informāciju par to, ka attiecīgās pašvaldības domes vēlēšanas 2021. gada 5. jūnijā nenotiek. Tāpat informācija jāpublicē arī domju mājaslapās.

Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija šodien nolēma likumprojektus, kas paredz Varakļānu pilsētu, Varakļānu pagastu un Murmastienes pagastu atstāt Madonas novadā, virzīt izskatīšanai Saeimas ārkārtas sēdē 31. maijā.

Satversmes tiesas spriedumā tika minēts, ka Varakļānu novada iedzīvotāji ir iepriekš izteikuši vēlmi tikt pievienoti Madonas novadam, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai nodrošinātu tā atbilstību Satversmei, iekļaujot Murmastienes un Varakļānu pagastus un Varakļānu pilsētu Madonas, nevis Rēzeknes novadā.

Tāpat VARAM iesniegusi Saeimā likumprojektu “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”, jo nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā izsludināmas un organizējamas jaunveidojamās Madonas novada un Rēzeknes novada vēlēšanas. VARAM rosina  pašvaldību vēlēšanas Madonas un Rēzeknes novadā pārcelt uz 11.septembri.

Šajos vēlēšanu apgabalos vēlēšanas būs jāizsludina no jauna, tādējādi no jauna notiks kandidātu sarakstu iesniegšana, vēlēšanu apgabala maiņa un citi vēlēšanu norises procesi. Līdz ar to 5. jūnija vēlēšanu zīmes šajos vēlēšanu apgabalos un arī saņemtās pasta balsošanas aploksnes neatvērtas pašvaldību vēlēšanu komisijām būs jāiznīcina, sastādot par to aktu.

CVK Informācijas nodaļa
tālr.  +371 20237331