2007.gada 7.jūlijā Latvijā notika tautas nobalsošana par Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas apturēto likumu "Grozījumi Nacionālās drošības likumā" un "Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā" atcelšanu.

Tautas nobalsošanā par likuma „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” piedalījās 338 348 vēlētāji, bet tautas nobalsošanā par likuma „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” atcelšanu – 338 342 vēlētāji. Par tautas nobalsošanā piedalījušos vēlētāju skaitu uzskata balsošanas kastēs atrasto derīgo balsošanas zīmju skaitu.

Saskaņā ar Satversmi, lai tautas nobalsošana būtu notikusi, tajā bija jāpiedalās vismaz pusei no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita jeb 453 730 vēlētājiem.

Tādējādi tautas nobalsošanā saņemtais derīgo balsošanas zīmju kopskaits par katru no likumiem nebija pietiekams, lai tautas nobalsošanu uzskatītu par notikušu, un apturētie likumi „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības likumā” tautas nobalsošanā netika atcelti.

Tautas nobalsošanas dienā vēlēšanu iecirkņi bija atvērti no pulksten 7 rītā līdz 10 vakarā. Balsot varēja jebkurā vēlēšanu iecirknī gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Lai piedalītos tautas nobalsošanā, vēlētājam bija nepieciešama derīga Latvijas pilsoņa pase.

Tautas nobalsošanā šoreiz bija divas balsošanas zīmes - katram no apturētajiem likumiem, un saskaņā ar Satversmi vēlētājiem bija jālemj par vai pret apturēto likumu atcelšanu. Tautas nobalsošanas jautājumi bija:

  1. Vai Jūs esat par 2007.gada 1.marta likuma „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” atcelšanu?
  2. Vai Jūs esat par 2007.gada 1.marta likuma „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” atcelšanu?

Tautas nobalsošana bija jārīko, jo parakstu vākšanā, kas ilga no 3.aprīļa līdz 2.maijam, likumu „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” nodošanu tautas nobalsošanai atbalstīja 14 procenti jeb vairāk nekā 1/10 daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.