Publicēts:
"Latvijas Vēstnesis", 28.03.2007., Nr.52

APSTIPRINĀTA
Centrālās vēlēšanu komisijas
2007.gada 22.marta sēdē ar lēmumu nr. 6

INSTRUKCIJA 

Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai ārvalstīs par apturētajiem likumiem „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”

  1. Parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Satversmes 72.panta kārtībā apturētajiem likumiem „Grozījumi Nacionālās drošības likumā” un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā” notiek no 2007.gada 3.aprīļa līdz 2.maijam (ieskaitot).
  2. Centrālās vēlēšanu komisijas noteiktās Latvijas Republikas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības (turpmāk – pārstāvniecības) likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu” un šajā instrukcijā noteiktajā kārtībā nodrošina iespēju vēlētājam, kas dzīvo vai uzturas ārvalstīs, parakstīties par tautas nobalsošanas ierosināšanu.
  1. Pārstāvniecības savu darbību par parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētajiem likumiem uzsāk pēc parakstu vākšanas izsludināšanas un parakstu vākšanas vietu noteikšanas. 
  2. Ne vēlāk kā 2007.gada 28.martā pārstāvniecības vadītājs (turpmāk – vadītājs)  nosaka darba laiku, kad vēlētāji varēs parakstīties parakstu vākšanas lapās. Darba laiks nosakāms šīs instrukcijas pirmajā punktā minētajam laika periodam ne mazāks kā četras stundas dienā, turklāt arī sestdienās, svētdienās un svētku dienās.

    Informāciju par parakstu vākšanas vietu darba laiku ne vēlāk kā 2007. gada 31. martā izliek pārstāvniecības informācijas sniegšanas vietā un ne vēlāk kā 2007.gada 29.martā pa faksu vai elektronisko pastu nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.
  3. Parakstu vākšanu saskaņā ar vadītāja rīkojumu veic kāds no pārstāvniecības darbiniekiem – Latvijas Republikas pilsoņiem, ar kuru noslēgts attiecīgs līgums (turpmāk  –  parakstu vācējs).
  4. Pārstāvniecības vadītājs (turpmāk – vadītājs) pirms parakstu vākšanas lapu izsniegšanas parakstu vācējiem tās reģistrē reģistrācijas lapā, norādot:
    1. lapas numuru (piecciparu skaitli, kas atrodas lapas augšējā labajā stūrī);
    2. datumu, kad lapa izsniegta parakstu vācējam;
    3. parakstu vākšanas vietas adresi.

      Par attiecīgo parakstu vākšanas lapu saņemšanu parakstu vācējs parakstās reģistrācijas lapā.
  5. Pirms parakstu vākšanas uzsākšanas parakstu vācējs:
    1. pārbauda, vai redzamā vietā ir izlikts paziņojums par parakstu vākšanas vietu un darba laiku, nepieciešamības gadījumā izvieto norādes, kā šī vieta atrodama;
    2. novieto vēlētājiem pieejamā vietā apturēto likumu un attiecīgo spēkā esošo likumu tekstu (uz tiem nedrīkst būt nekādas atzīmes un piezīmes);
    3. pārliecinās, vai viņa rīcībā ir visi parakstu vākšanai nepieciešamie materiāli (parakstu vākšanas lapas, pasu spiedogi, parakstu vākšanas gaitas protokols u.c.).
  6. Uzsākot parakstu vākšanu, sāk rakstīt arī parakstu vākšanas gaitas protokolu, izdarot tajā šādas atzīmes:
    1. datums;
    2. parakstu vācēja vārds un uzvārds;
    3. parakstu vākšanas lapu numuri un to parakstu kārtas numuri, kurus attiecīgais parakstu vācējs savācis;
    4. ziņas, kuras parakstu vācējs sniedzis Centrālajaivēlēšanu komisijai;
    5. vēlētāju sūdzības un viņiem sniegtās atbildes;
    6. starpgadījumi un traucējumi;
    7. citas darbības, kas saistītas ar parakstu vākšanas gaitu.

      Parakstu vākšanas gaitas protokolā norādītās ziņas parakstu vācējs apliecina ar savu parakstu. Parakstu vākšanas gaitas protokolam jābūt cauršūtam, tā lapām – numurētām.
  7. Vēlētāja personu apliecinošs dokuments ir Latvijas pilsoņa pase (turpmāk – pase).
  8. Pirms ieraksta izdarīšanas parakstu vākšanas lapā parakstu vācējs pārbauda attiecīgās personas pasi un pārliecinās, vai:
    1. persona ir vēlētājs;
    2. vēlētāja pasei nav beidzies derīguma termiņš;
    3. pasē nav spiedoga par piedalīšanos attiecīgajā parakstu vākšanā.
  9. Pēc tam parakstu vācējs ieraksta parakstu vākšanas lapā datumu, vēlētāja personas kodu, vārdu un uzvārdu. Ja ierakstā konstatēta kļūda, tas svītrojams vai arī labojams, atrunājot labojumu. Parakstu vācējs atrunu izdara parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā.
  10. Pēc tam vēlētājs parakstās parakstu vākšanas lapā. A aile paredzēta parakstam tautas nobalsošanas ierosināšanai par likumu „Grozījumi Nacionālās drošības likumā”, B aile – parakstam tautas nobalsošanas ierosināšanai par likumu „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā”. Vēlētājam ir tiesības parakstīties abās ailēs vai vienā no tām.
  11. Kad vēlētājs parakstījies, parakstu vācējs viņa pasē izdara atzīmi (atzīmes) par piedalīšanos attiecīgajā parakstu vākšanā.

    Ja vēlētājs parakstījies abās –  A un B ailē, viņa pasē izdarāmas divas atzīmes– ar spiedogiem A un B. Ja vēlētājs parakstījies vienā no tām, viņa pasē izdarāma viena atzīme – attiecīgi A vai B.

    Atzīme (atzīmes) izdarāma pases 9. lappusē, 1992. gada parauga pasē– 14. lappusē, bet, ja tajā nav vietas spiedoga iespiešanai, pieļaujams, ka tas tiek iespiests 12. vai 13. lappusē.
  12. Ja vēlētājs fizisku trūkumu dēļ pats nespēj parakstīties, viņa klātbūtnē parakstu vākšanas lapā parakstās viņa ģimenes loceklis vai kāda cita persona, kurai viņš uzticas. Par to parakstu vākšanas lapas piezīmju sadaļā izdarāma atzīme, norādot personas, kura ir parakstījusies parakstu vākšanas lapā, vārdu, uzvārdu, kā arī personas kodu, ja tāds ir. 
  13. Parakstu vākšanas vietā aģitācija nav pieļaujama.
  14. Parakstu vākšanā var būt klāt arī plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, ja tas netraucē parakstu vācēja darbu.
  15. Ja vēlētājs ir ieradies parakstu vākšanas darba laikā, bet ir izveidojusies rinda, viņam dodama iespēja parakstīties arī pēc noteiktā darba laika beigām.
  16. Beidzot darbu, parakstu vācējs ieraksta savu vārdu un uzvārdu, kā arī saņemto parakstu rindu kārtas numurus tam paredzētajā vietā parakstu vākšanas lapas ailē „Parakstus vāca”. Līdzīgi parakstu vācējs rīkojas, ja parakstu vākšanas lapa ir aizpildīta.
  17. Pēc darba laika beigām daļēji aizpildītās un tukšās parakstu vākšanas lapas, parakstu vākšanas gaitas protokols, pasu spiedogi un Centrālās vēlēšanu komisijas informatīvie materiāli uzglabājami attiecīgās pilsētas, novada vai pagasta vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja noteiktajā kārtībā. Nākošajā dienā, uzsākot parakstu vākšanu, darbu turpina ar iesākto parakstu vākšanas lapu.
  18. Aizpildītās parakstu vākšanas lapas ne vēlāk kā nākamajā dienā nododamas vadītājam.
  19. Vadītājs pārbauda, vai parakstu vākšanas lapa aizpildīta atbilstoši likuma un šīs instrukcijas prasībām, norāda, cik lapā ir parakstu A ailē un cik B ailē,  paraksta to un apzīmogo. Reģistrā par attiecīgo parakstu vākšanas lapu norāda:
    1. datumu, kad lapa ar savāktajiem parakstiem saņemta;
    2. parakstu skaitu lapas A ailē;
    3. parakstu skaitu lapas B ailē.
  20. 2007.gada 11., 18. un 25. aprīlī vadītājs pa elektronisko pastu vai faksu  paziņo Centrālajai vēlēšanu komisijai parakstu vākšanas lapās ierakstīto vēlētāju skaitu. Noslēdzot parakstu vākšanu 2007.gada 2.maijā, parakstu vākšanas lapu kopijas nekavējoties nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai pa e-pastu  cvk@cvk.lv.
  21. Saņemot no Centrālās vēlēšanu komisijas apstiprinājumu, ka e - pasts saņemts,  vadītājs aizpildītās un pāri palikušās parakstu vākšanas lapas, parakstu vākšanas gaitas protokolu un reģistru ne vēlāk kā 2007.gada 3.maijā ar Ārlietu ministrijas starpniecību nosūta Centrālajai vēlēšanu komisijai.

Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs 

Arnis Cimdars  

Centrālās vēlēšanu komisijas sekretāra p.i.   

Daina Medne