Par ko notiek parakstu vākšana?

Parakstu vākšana notiek par likuma „Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē” iesniegšanu Saeimā. Vairāk nekā 10 000 vēlētāju parakstītu Satversmes grozījumu projektu Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība. Ar Satversmes grozījumu tekstu var iepazīties parakstu vākšanas vietās vai šeit.

Cik ilgi notiks parakstu vākšana?

Parakstu vākšana par Satversmes grozījumiem notiks 30 dienas - no 12.marta līdz 10.aprīlim.

Kur var parakstīties par Satversmes grozījumiem?

Parakstīties par Satversmes grozījumiem var jebkurā parakstu vākšanas vietā Latvijā vai ārvalstīs, neatkarīgi no deklarētās dzīvesvietas. Lai piedalītos parakstu vākšanā, nepieciešama derīga Latvijas pilsoņa pase.

Pavisam ir izveidotas 660 parakstu vākšanas vietas. Latvijā ir 620 parakstu vākšanas vietas, bet ārvalstīs - 40 parakstu vākšanas vietas.

Parakstu vākšanas vietas Latvijā ir atvērtas katru dienu, arī brīvdienās un svētku dienās ne mazāk kā četras stundas dienā. Parakstu vākšanas vietas ārvalstīs ir atvērtas pārstāvniecību vadītāju noteiktajos darba laikos.

Kas drīkst piedalīties parakstu vākšanā?

Piedalīties parakstu vākšanā drīkst visi balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, kuri parakstīšanās brīdī ir sasnieguši 18 gadu vecumu.

Kur var uzzināt parakstu vākšanas vietu adreses un darba laiku?

Informācija par parakstu vākšanas vietu adresēm un darba laiku pieejama šeit

Tāpat no 12.marta līdz 10.aprīlim darbojas Centrālās vēlēšanu komisijas uzziņu tālrunis par parakstu vākšanas vietām un darba laiku. Tālruņa numurs ir +371 67049999, un tas strādā 24 stundas diennaktī.

Informācijai par parakstu vākšanas vietām un darba laiku jābūt izliktai arī pie domes vai padomes ēkas vai pašvaldības informācijas sniegšanas vietā. Tāpat šī informācija pašvaldībai ir jāpublicē pašvaldības laikrakstā, vai, ja tāda nav, - citā vietējā laikrakstā.

Kā piedalīties parakstu vākšanā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nokļūt parakstu vākšanas vietā?

Vēlētāji, kas veselības problēmu dēļ nevar nokļūt parakstu vākšanas vietā, bet atbalsta Satversmes grozījumu iesniegšanu Saeimā, var pieteikt parakstu vākšanu savā atrašanās vietā.

Pieteikt parakstu vākšanu atrašanās vietā var līdz 9.aprīļa plkst.12.00. Lai pieteiktos:

  1. jāuzraksta iesniegums, kurā jānorāda vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods, adrese, kur jāierodas parakstu vācējiem. Vēlams norādīt arī kontakttālruni un ēkas ārdurvju kodu, ja tāds ir.
  2. jāpalūdz, lai kāds, kam vēlētājs uzticas, nogādā šo iesniegumu pašvaldības vēlēšanu komisijā vai tuvākajā parakstu vākšanas vietā tās darba laikā.
  3. iesniegumi tiks reģistrēti un uzkrāti. Parakstu vākšana vēlētāju atrašanās vietā notiks parakstu vākšanas pēdējā dienā – 10.aprīlī.

Svarīgi! Nogādāt pieteikumu vēlēšanu komisijai vai parakstu vācējam var jebkura persona, kam vēlētājs uzticas – rads, draugs, paziņa, kaimiņš, pastnieks, sociālais darbinieks.

Kas ir noteicis parakstu vākšanas vietas?

Parakstu vākšanas vietas Latvijā ir noteikušas pašvaldības – pilsētu domes, pagastu padomes un novadu domes.  Parakstu vākšanas vietas ir izveidotas ar tādu aprēķinu, lai katrā pašvaldībā uz 10 000 vēlētāju būtu vismaz viena parakstu vākšanas vieta.

Parakstu vākšanas vietas ārvalstīs atrodas Latvijas Republikas vēstniecībās, ģenerālkonsulātos un konsulātos.

Kas ir noteicis parakstu vākšanas vietu darba laiku?

Parakstu vākšanas vietu darba laikus Latvijā ir noteikušas pašvaldību (pilsētu, pagastu, novadu) vēlēšanu komisijas.

Parakstu vākšanas vietu darba laikus ārvalstīs ir noteicis attiecīgās pārstāvniecības vadītājs.

Vai parakstu vākšanā var piedalīties aizdomās turētās vai apsūdzētās personas, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums?

Jā. Lai piedalītos  parakstu vākšanā, šiem vēlētājiem ir jāraksta iesniegums, kur jānorāda savs vārds, uzvārds, personas kods un adrese, kur jāierodas parakstu vācējam.

Iesniegums jānodod iestādes administrācijai, kas tos nogādās pašvaldības vēlēšanu komisijai vai tuvākajā parakstu vākšanas vietā.

Iesniegumi pašvaldības vēlēšanu komisijai vai parakstu vākšanas vietā jānogādā līdz šā gada 9.aprīļa pulksten 12.00.

Arī šīm personām parakstīšanās tiks organizēta parakstu vākšanas pēdējā dienā, 10.aprīlī.

Vai parakstu vākšanā drīkst piedalīties notiesātās personas?

Nē, nedrīkst. Parakstu vākšanā var piedalīties tikai aizdomās turētās un apsūdzētās personas.

Cik reizes drīkst parakstīties?

Līdzīgi kā vēlēšanās un tautas nobalsošanā, arī parakstu vākšanā katram vēlētājam ir viena balss. Tas nozīmē, ka parakstīties par Satversmes grozījumu ierosināšanu drīkst vienu reizi.

Tiem vēlētājiem, kas jau piedalījušies parakstu vākšanas pirmajā kārtā, ko organizēja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, otrreiz nav jāparakstās. Viņu paraksti tiks pieskaitīti kopējam parakstu skaitam.

Pēc parakstu vākšanas beigām Centrālā vēlēšanu komisija pārbaudīs visus ierakstus parakstu vākšanas lapās un tos vēlētāju parakstus, kas atkārtosies, no kopējā parakstu skaita svītros, atstājot tikai vienu parakstu (vienu balsi). Tāpat Centrālā vēlēšanu komisija anulēs tos parakstus, kuru īpašnieki parakstīšanās brīdī būs bijuši jaunāki par 18 gadiem vai kuriem ar tiesas spriedumu ir atņemta rīcības spēja.

Cik paraksti nepieciešami, lai Satversmes grozījumu projektu iesniegtu Saeimā?

Satversmes grozījumu projekts tiks iesniegts Saeimā, ja parakstu vākšanā tos atbalstīs ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita jeb vismaz 149 064 vēlētāji.

Vai būs jārīko tautas nobalsošana par Satversmes grozījumiem?

Šoreiz parakstu vākšana notiek par likuma ierosināšanu. Tas nozīmē, ka referendums par Satversmes grozījumiem būs jārīko tikai tajā gadījumā, ja Satversmes grozījumi tiks iesniegti Saeimā un Saeima tos noraidīs vai pieņems ar labojumiem.

Kā tiks apkopotas ziņas par parakstījušos skaitu?

Centrālā vēlēšanu komisija ziņas par parakstu vākšanas gaitu apkopos katru nedēļu. Šīs ziņas būs pieejamas Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā.

Kad būs zināmi parakstu vākšanas rezultāti?

Likums nenosaka termiņu, līdz kuram jāpaziņo parakstu vākšanas rezultāti par likuma ierosināšanu. Provizoriskie parakstu vākšanas rezultāti būs zināmi nākamā dienā pēc parakstu vākšanas beigām. Savukārt galīgo parakstu vākšanas rezultātu paziņošanas ātrums būs atkarīgs no savākto parakstu skaita, kas Centrālajai vēlēšanu komisijai jāpārbauda.

Kāds likums nosaka parakstu vākšanas kārtību?

 Parakstu vākšanas procedūru nosaka likums „Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”, kā arī atsevišķi parakstu vākšanas jautājumi izriet no Latvijas Republikas Satversmes jeb konstitūcijas.

Kad varēs parakstīties par grozījumiem likumā „Par valsts pensijām”?

Šī parakstu vākšana notiks no 2008.gada 16.aprīļa līdz 15.maijam.