- Vēlēšanu iecirkņa komisija (turpmāk tekstā — iecirkņa komisija) darbību vēlēšanu sarīkošanā sāk līdz ar tās izveidošanu un to organizē Saeimas vēlēšanu likumā, Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā un Centrālās vēlēšanu komisijas instrukcijās noteiktā kārtībā.
- Vēlēšanu iecirkņu darba laiks pirms vispārējās vēlēšanu dienas ir šāds:
piektajā dienā pirms vispārējās vēlēšanu dienas (pirmdienā) — no plkst. 17.00 līdz 20.00,
ceturtajā dienā pirms vispārējās vēlēšanu dienas (otrdienā) — no plkst. 8.00 līdz 11.00,
trešajā dienā pirms vispārējās vēlēšanu dienas (trešdienā) — no plkst.17.00 līdz 20.00,
otrajā dienā pirms vispārējās vēlēšanu dienas (ceturtdienā) — no plkst. 9.00 līdz 12.00,
dienā pirms vispārējās vēlēšanu dienas (piektdienā) — no 10.00 līdz 16.00.
- Paziņojumus par vēlēšanu iecirkņu atrašanās vietu un darba laiku pašvaldību vēlēšanu komisijas ne vēlāk kā desmit dienu pirms vēlēšanām izliek:
- pie attiecīgās pašvaldības domes ēkas (vai informācijas sniegšanas vietās);
- pie ēkas, kurā atrodas vēlēšanu komisija, ja tās atrašanās vieta nav pašvaldības domes ēkā;
- pie ēkām, kurās atrodas vēlēšanu iecirkņi.
Šo informāciju ievieto arī pašvaldības domes mājaslapā (norādot Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapas adreses attiecīgo sadaļu).
- Pašvaldību vēlēšanu komisijas, kuru administratīvajā teritorijā ir izveidoti iecirkņi balss nodošanai glabāšanā, vēlēšanu iecirkņu adreses un darba laiku izziņo ne vēlāk kā 15 dienas pirms vēlēšanu dienas.
- Pašvaldību vēlēšanu komisijas nodrošina, lai iecirkņu komisiju telpas būtu pienācīgi iekārtotas un apgādātas ar visu aizklātai balsošanai nepieciešamo aprīkojumu:
- sagatavoti atsevišķi balsošanas nodalījumi vai aizslietņi, kas tiek novietoti tā, lai vēlētājam, aizpildot vēlēšanu zīmi, pilnībā tiktu nodrošināts aizklātums;
- vēlēšanu kastes, kurām jābūt cieši noslēgtām, ar spraugu virspusē un atveramu vāku. Kastes vākam jābūt tādam, lai to būtu iespējams nostiprināt ar drošības plombām.
- Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs ir atbildīgs par iecirkņa komisijas darbu, iecirkņa komisijas locekļu mācībām (iepazīstināšanu ar attiecīgajiem normatīvajiem aktiem un atbildību par to pārkāpšanu) un instruktāžu (par darba drošību, fizisko personu datu apstrādi un drošību, ugunsdrošību), balsošanas procesa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem, pareizu balsošanas rezultātu aprēķināšanu un to materiālo vērtību saglabāšanu, kas nodotas iecirkņa komisijas rīcībā. Iecirkņa komisijas priekšsēdētājam, sākot ar vēlēšanu materiālu saņemšanu iecirknī līdz to nodošanai pašvaldības vēlēšanu komisijai pēc vēlēšanām, ir pienākums tos uzglabāt ēkā, kurā atrodas vēlēšanu iecirknis, nodrošinot attiecīgās telpas fizisko vai tehnisko apsardzi.
- Iecirkņa komisijas sekretārs ir atbildīgs par iecirkņa komisijas dokumentāciju.
- Iecirkņa komisijas loceklis pilda pienākumus, ko tam uzdevis iecirkņa komisijas priekšsēdētājs.
- Ja nepieciešams, vēlēšanu komisija atbilstīgi Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likuma 22. pantam balsošanas procesa un balsu skaitīšanas nodrošināšanai pieaicina speciālistus no vēlētāju vidus (turpmāk tekstā — izpildītāji).
- Izpildītājiem jāatbilst Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likuma 6. panta prasībām, un tie var sākt darbu, ja ar attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju noslēgts līgums, kurā noteiktas viņu tiesības un pienākumi, kā arī atlīdzība tāmē paredzēto līdzekļu ietvaros. Izpildītājam var uzdot veikt jebkuru komisijas locekļa funkciju, izņemot piedalīšanos lēmumu pieņemšanā un komisijas priekšsēdētāja vai sekretāra aizvietošanu.
- Iecirkņa komisijas priekšsēdētājs atbild par to, lai izpildītājs ievērotu normatīvos aktus un precīzi veiktu uzdotos pienākumus.
- Sākot no piektās dienas pirms vēlēšanu dienas:
- iecirkņa komisijas sekretārs Centrālās vēlēšanu komisijas lietojumprogrammā (turpmāk — lietojumprogramma) aizpilda vēlēšanu gaitas žurnālu, norādot tajā paredzētās ziņas par vēlēšanu procesa organizēšanu pirms vēlēšanu dienas;
- iecirkņa komisija:
- pārliecinās, ka redzamā vietā izlikts paziņojums par komisijas darba laiku un atrašanās vietu;
- ja nepieciešams, izvieto norādes, kā atrodamas iecirkņa telpas un gadījumos, kad cilvēkiem ar kustību traucējumiem ierīkota cita ieeja iecirkņa telpās, izvieto papildu norādes;
- nodrošina, lai iecirknī vēlētājiem būtu pieejamas priekšvēlēšanu programmas, visi vēlēšanu apgabalā reģistrētie kandidātu saraksti un Saeimas vēlēšanu likumā norādītās ziņas par deputātu kandidātiem;
- pieņem rakstveida iesniegumus par balsošanas organizēšanu 44. punktā minētajiem vēlētājiem, pārbauda un reģistrē tos 45.—50. punktā noteiktajā kārtībā.
- Pašvaldības vēlēšanu komisija sadala vēlēšanu aploksnes iecirkņu komisijām, atstājot sev rezervi neparedzētai vajadzībai. Saņēmusi no pašvaldības vēlēšanu komisijas vēlēšanu aploksnes, iecirkņa komisija tās visas apzīmogo ar iecirkņa komisijas zīmogu un:
- pārbauda, vai visas vēlēšanu aploksnes ir apzīmogotas;
- pārskaita visas vēlēšanu aploksnes.
Vēlēšanu aplokšņu pārbaude un pārskaitīšana veicama vismaz divas reizes, un katru reizi to veic cits iecirkņa komisijas loceklis.
Vēlēšanu gaitas žurnālā (B1 aile) izdara ierakstus par apzīmogoto vēlēšanu aplokšņu skaitu, norādot iecirkņa komisijas locekļu vārdu un uzvārdu, kuri tās apzīmogojuši, pārbaudījuši un skaitījuši.
- Vēlēšanu iecirkņa komisija pārliecinās, ka tai ir piekļuve elektroniskajam tiešsaistes vēlētāju reģistram (turpmāk — vēlētāju reģistrs) un viedierīces nepieciešamā skaitā.