Pašvaldību vēlēšanas

Atbilstoši pētījumam, kuru pēc Centrālās vēlēšanu komisijas pasūtījuma veica tirgus un tirgus un sociālo pētījumu aģentūra “Latvijas Fakti”, 2025. gada Pašvaldību vēlēšanās varētu piedalīties līdz 73% no visiem balsstiesīgajiem Latvijas iedzīvotājiem.

No visiem aptaujātajiem 35% norādījuši, ka noteikti piedalīsies 2025. gada Pašvaldību vēlēšanās, bet vēl 38% pauduši, ka vairāk ticams, ka piedalīsies šajās vēlēšanās.

Tikmēr 13% respondentu atzinuši, ka noteikti nepiedalīsies šajās vēlēšanās, bet 7% pieļāvuši, ka vairāk ticams, ka nepiedalīsies vēlēšanās. No visiem aptaujātajiem 7% bijis grūti pateikt, vai viņi piedalīsies Pašvaldību vēlēšanās vai ne.

Aptaujas rezultātu analīze respondentu grupās, kas izveidotas pēc dažādām sociāli demogrāfiskajām pazīmēm, atklāj, ka salīdzinoši biežāk gatavību piedalīties gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās pauda vēlētāji vecumā virs 45 gadiem, ar augstu ienākumu un izglītības līmeni, respondenti, kuru ģimenēs ir bērni.

Nozīmīgākie argumenti, kas minēti, atbildot uz jautājumu. kāpēc jāiet vēlēt: tas ir mans/ pilsoņa pienākums (tā atbildēja 36% respondentu, kuri plāno piedalīties gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās); atbalsts sev tīkamai partijai, kandidātiem (11%); cerība uz pārmaiņām, uzlabojumiem nākotnē (9%); vienmēr piedalās, ieradums, tradīcija (9%).

Savukārt respondenti, kuri neplāno doties uz kārtējām pašvaldību vēlēšanām, savu viedokli visbiežāk argumentēja šādi: netic, ka balsošana kaut ko maina, nav jēgas (tā atbildēja 36% respondentu, kuri neplāno piedalīties gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās); ir politiski neitrāls, neaktīvs,  politika neinteresē (17%); neuzticas politiķiem, partijām, valdībai (14%).

Vairāk nekā ceturtā (28%) aptaujāto vēlētāju lēmumu par piedalīšanos vēlēšanās pieņem tikai pēdējās nedēļas laikā. Visbiežāk tie ir gados vecākie (55 un vairāk) respondenti, Rīgas reģiona iedzīvotāji. 24% Latvijas pilsoņu lēmumu par dalību vēlēšanās pieņem pēdējo 2 līdz 4 nedēļu laikā, savukārt 35% vēlētāju šo lēmumu ir pieņēmuši jau agrāk.

Atbilstoši aptaujas rezulātiem, sabiedrības vairākumam ir noraidoša attieksme pret balsu pirkšanu vēlēšanās. Situācijā, ja pirms pašvaldību vēlēšanām tiktu piedāvāta nauda par to, lai nobalsotu par noteiktu sarakstu, kandidātu, lielākā daļa respondentu atteiktos no šāda piedāvājuma un ziņotu vēlēšanu komisijai, policijai, medijiem vai ierakstītu par to sociālos tīklos.

Atteiktos ņemt šo naudu vai labumus, atbilstoši aptaujas rezultātiem, 25% respondentu; ziņotu vēlēšanu komisijai – 24% vēlētāju; ziņotu policijai – 14% respondentu. Tikmēr 18% aptaujāto vēlētāju apgalvoja, ka paņemtu piedāvāto naudu vai labumus, bet balsotu par to, par ko vēlas. Tikai 1% aptaujas dalībnieku izpildītu prasīto - paņemtu naudu vai labumus un nobalsotu par solīto sarakstu.

Dominējošā daļa (63%) sabiedrības viennozīmīgi nosoda cilvēkus, kuri piekrīt “pārdot balsi”. Vēl 12% drīzāk to nosoda. Par nesodāmu rīcību kopumā to atzina 10% aptaujāto vēlētāju. Kopumā vairāk nosodoša attieksme pret balsu pirkšanu vēlēšanās vērojama gados vecāko respondentu (55+ gadi), latviešu, lauku teritorijās dzīvojošo, kā arī finansiāli mazāk nodrošināto iedzīvotāju vidū.

Pašvaldību vēlēšanas notiks 7. jūnijā, ar iepriekšējās balsošanas iespējām laika posmā no 2. jūnija līdz 6. jūnijam.

Balsot varēs jebkurā savas pašvaldības vēlēšanu iecirknī.

Ieejot iecirknī, vēlētājam būs jāuzrāda iecirkņa darbiniekam Latvijas Republikas pilsoņa pase vai personas apliecība. Iecirkņa darbinieks ar mobilās ierīces palīdzību noskenēs uzrādīto dokumentu. Dokuments nedrīkst būt bojāts vai ar beigušos derīguma termiņu. Iecirkņa darbinieks pārbaudīs vai uzrādītais dokuments ir derīgs, vai vēlētājs ir iekļauts vēlētāju reģistrā, kā arī – vai vēlētājs iepriekš nav nobalsojis. Kad dokuments būs pārbaudīts, vēlētājs saņems apzīmogotu aploksni, kā arī vēlēšanu zīmju komplektu. Vēlēšanu iecirknī ir atsevišķa telpa vai nodalījums balsošanai.

Sākot ar šā gada pašvaldību vēlēšanām, tiks ieviestas jaunas vēlēšanu zīmes. Tiks mainīts vēlēšanu zīmju vizuālais izskats, kā arī aizpildīšanas nosacījumi. Galvenās izmaiņas skars tos vēlētājus, kuri vēlēsies kādu no kandidātiem īpaši izcelt, vai arī pret kādu no kandidātiem izvēlētajā sarakstā paust negatīvu attieksmi. Līdz šim bija pierasts, ka kandidātus, kurus konkrētais balsotājs īpaši atbalsta, varēja atzīmēt ar “+” zīmi, bet nevēlamos – vienkārši izsvītrot. Atbilstoši jaunajam vēlēšanu zīmes modelim, līdzās katra kandidāta vārdam būs divi dažādu krāsu lauciņi, un vēlētājs varēs aizkrāsot vienu – zaļi krāsoto lauciņu, ja īpaši atbalstīs kādu kandidātu, vai arī aizkrāsot otru – sarkani krāsoto lauciņu, ja konkrētais kandidāts šķitīs nepieņemams. Jauno vēlēšanu zīmju aizpildīšanas instrukcija būs pieejama katrā vēlēšanu iecirknī, katrā vēlēšanu nodalījumā.

Vēlēšanu dienā, 7. jūnijā, vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no plkst 8:00 līdz plkst 20:00.

Iepriekšējā balsošana būs iespējama katru dienu laika posmā no 2. jūnija līdz 6. jūnijam, taču šajā laikā vēlēšanu iecirkņu darba laiks katrā no dienām būs citādāks:

  • Pirmdiena, 2. jūnijs, 17:00 – 20:00
  • Otrdiena, 3. jūnijs, 8:00 – 11:00
  • Trešdiena, 4. jūnijs, 17:00 – 20:00
  • Ceturtdiena, 5. jūnijs, 8:00 – 11:00
  • Piektdiena, 6. jūnijs, 12:00 – 15:00